ZADZWOŃ DO NAS: + 48 662 663 050

ODKRYJ UKRYTY PAŁACYK. ROK 1884, KRAKÓW

/

UKRYTY PAŁACYK EUROPEJSKI

Historia Pałacyku zaczęła się
w roku 1884.

1884 rok, Jan Kazimierz Lubicz Łapiński zakończył budowę Hotelu Europejskiego, w nim z miłości do Marii Odrowąż Łapińskiej ukrył Pałacyk Europejski. Odkryj ukryty Pałacyk stworzony do celebracji najpiękniejszych dni w życiu. 

Historia Hotelu Europejskiego ***, znajdującego się na ulicy Lubicz, rozpoczyna się u schyłku XIX wieku. W połowie XIX wieku pradziadek dr Jan Kazimierz Lubicz Łapiński, specjalista od budowli fortecznych cesarza Austrii, przyjechał do Krakowa.

POCZĄTKI W 1882 ROKU

W 1882 zrobił i zatwierdził projekty oraz przystąpił do budowy swojego hotelu, która została ukończona w 1884. Hotel w Krakowie posiadał trzy kondygnacje. Na I piętrze mieściły się pokoje dla zamożnych gości. Dowodem na to są ozdobne portale na elewacji budynku. Drugie piętro przeznaczone było dla służby. Hotel składał się nie tylko z części sypialnej. Posiadał również restaurację do której w kolejnych latach dobudowano salę teatralno-balową oraz powozownię. Hotel był miejscem zabaw i spotkań towarzyskich krakowian oraz przyjezdnych.

W 1932 roku po śmierci założyciela hotel przejął jego syn - prawnik dr Jan Kazimierz Lubicz Łapiński, sprawując nad nim zarząd do 1966 roku, w którym hotel został wywłaszczony.

Hotel Europejski *** dobrze prosperował, cieszył się dobrą opinią i przynosił właścicielowi duże zyski. Dr Jan Kazimierz Lubicz Łapiński aby ustrzec się wysokich podatków płacił należności z lekkim opóźnieniem.

HISTORIA OD 1952 ROKU

W 1952 roku rozpoczęły się spory na arenie sądowej między właścicielem a państwem. Jako wyśmienity prawnik, dr Jan Kazimierz Lubicz Łapiński długo bronił hotelu przed upaństwowieniem. W 1966 roku stracił hotel i w ramach "sprawiedliwości dziejowej" poszedł pracować jako portier do "Grandu".

W latach 1979-1991 Hotel był użytkowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Hoteli "Wawel Tourist". 23 maja 1991 roku Hotel wraca do prawowitych właścicieli, którzy obejmują hotel w stanie ruiny (jego dewastację biegli sądowi ocenili na 6 mld starych złotych). Brakowało ścian, rur, podstawowego wyposażenia, a dziurawy dach wymagał natychmiastowego remontu. Wejście znajdowało się od ul. Radziwiłłowskiej. Z 54 pokoi tylko 10 nadawało się do wynajęcia.
Nowy właściciel stworzył program odrestaurowania hotelu oparty na dynamicznym cash-flow. Polegał on na tym, że pieniądze uzyskane z 10 pokoi nadających się do wynajęcia przeznaczane były na remont następnego, ten zaś zarabiał na kolejne.

HOTEL DZIŚ 

Obecnie hotel posiada 87  miejsc noclegowych w 41  pokojach, spa & wellness, restaurację, kawiarnię, pub, czarodziejski ogród, salę balową,  sale konferencyjne, parking strzeżony.

Organizujemy wesela, studniówki, komunie, itd.

Wielka dama Maria Kazimiera Odrowąż Łapińska z baronów Istfaldii Rewicka zwykła mawiać: 

"W dobrym hotelu gość dostaje wszystko o co prosi, a w bardzo dobrym hotelu dostaje to bez proszenia".

Rok 2021

Niech żyje bal!

Bal dziennikarza właśnie się zakończył, za 12 godzin rozpocznie się uroczystość Chrzcin Malwinki oraz kolacja z folklorem. Także niech żyje bal!